6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝ

Αγ. Ιωάννης Γαλιλαίος 19100 Μέγαρα , Τηλ.: 2960-28580 mail@6dim-megar.att.sch.gr

Η έννοια του κλίματος ? Διαφορές καιρού και κλίματος

E-mail Εκτύπωση PDF

Μετεωρολόγος είναι ο επιστήμονας που ασχολείται με τη συλλογή πολλών στοιχείων που αφορούν την πρόγνωση του καιρού. Συγκεντρώνουν τις μετρήσεις για τις καιρικές συνθήκες και υπολογίζουν τη μεταβολή του καιρού με μαθηματικές μεθόδους.

Καιρικές συνθήκες είναι η ζέστη, το κρύο,οι άνεμοι, η υγρασία,κ.λ.π., δηλ. η θερμοκρασία και τα φυσικά φαινόμενα που δημιουργούνται εξαιτίας της.Τα δελτία καιρού μας δίνουν πληροφορίες για τις καιρικές συνθήκες μιας περιοχής, οι οποίες και φανερώνουν τον καιρό που επικρατεί σ΄αυτήν για ένα μικρό χρονικό διάστημα.

Όταν αναφερόμαστε στον καιρό, εννοούμε τις καιρικές συνθήκες (ανέμους, θερμοκρασία, βροχές, υγρασία) που επικρατούν σε μια περιοχή για ένα μικρό χρονικό διάστημα.Ο καιρός μιας περιοχής αλλάζει από εποχή σε εποχή. Οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι οι αλλαγές αυτές επαναλαμβάνονται οι ίδιες κάθε χρόνο. Μια περιοχή, λοιπόν, έχει περίπου τις ίδιες καιρικές συνθήκες κάθε εποχή του χρόνου για πολλά χρόνια.Οι καιρικές αυτές συνθήκες αποτελούν το κλίμα της συγκεκριμένης περιοχής.

Κλίμα ενός τόπου είναι οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν σ΄ένα τόπο σε κάθε εποχή κι επαναλαμβάνονται σχεδόν ίδιες για πολλά χρόνια.

Χρησιμοποιήστε σύμβολα από την διπλανή εικόνα

για να φτιάξετε το δελτίο καιρού της σημερινής ημέρας.

α

Γεωγραφικό γλωσσάριο

Καιρικές συνθήκες: η ζέστη, το κρύο, οι βροχές, οι άνεμοι, η υγρασία κ.λπ. που παρουσιάζονται σε μια περιοχή για μικρό χρονικό διάστημα

Καιρός: οι συνθήκες (θερμοκρασία, υγρασία, βροχή, άνεμοι κ.ά.) που επικρατούν σε ένα μέρος σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή